14.01.2020

Mám uzlík. Čo teraz?

Našli vám uzlík v štítnej žľaze? Dnes to už nie je žiadna rarita. Naopak. Je ich čoraz viac. Prečo? Hrozí vám rakovina? 

Uzol štítnej žľazy je ložisko vytvorené v nej a obvykle máva okrúhly alebo oválny tvar. „Pri náleze uzlíka posudzujeme niekoľko parametrov, ktoré môžu prezradiť, či ide o nezhubný alebo zhubný útvar,“ prezrádza endokrinológ MUDr. Juraj Štekláč, PhD. Dobrým znamením býva, ak je ohraničený a neprerastá do okolia. „Na ultrazvuku hodnotíme aj jeho svietivosť voči okolitému tkanivu. Ak je zvýšená, dá sa predpokladať, že ide o nezhubný útvar. Znížená svietivosť môže svedčiť o tom, že sa v štítnej žľaze zrejme rozvíja rakovinové ložisko. Ale neplatí to absolútne. Stáva sa, že i nesvietivé uzly sú nezhubné, preto sú potrebné ďalšie testy,“ hovorí špecialista.

Niekedy tlačí, ale nemusí

Uzlík môže dať o sebe vedieť napríklad zväčšením štítnej žľazy. Ak by sa objavilo náhle, radšej čo najskôr vyhľadajte lekára. „Zvykne sa prejaviť aj pocitom tlaku v oblasti krku, ale jeho prítomnosť neraz prezradia príznaky typické pre poruchu funkcie štítnej žľazy. Ide o chudnutie, potenie, búšenie srdca, príval energie, čo sú prejavy zrýchlenej činnosti štítnej žľazy Človek sa vtedy cíti fajn, no pre organizmus to znamená stav, akoby vkuse šprintoval. Bez liečby by mu hrozilo úplné vyčerpanie. O možnej prítomnosti uzlíka sa dá uvažovať aj pri prejavoch spomalenej činnosti štítnej žľazy, akými sú priberanie, únava, suchšia pleť, tiež zhoršená kvalita a vypadávanie vlasov,“ vymenúva lekár. U niekoho sa uzlík ohlási, no existuje aj veľká skupina ľudí, ktorí o ňom ani netušia. „Ložisko v štítnej žľaze, ktoré sa neprejavuje, je možné odhaliť aj vďaka pravidelným preventívnym prehliadkam. Je pravda, že štítna žľaza sa pri nich automaticky nekontroluje, všeobecní lekári však napriek tomu môžu vyšetriť aj jej dva parametre. Toto testovanie ale musí byť opodstatnené, inak ho zdravotná poisťovňa nemusí preplatiť. Dôvod na takéto vyšetrenie sa ale v súčasnosti dá nájsť pomerne ľahko,“ prezrádza doktor Štekláč.

Jedným z nich je prítomnosť ochorenia štítnej žľazy v rodine. „Tieto diagnózy sa totiž často dedia, najmä v ženskej línii babka, jej dcéra a vnučka. Ak sa niektorá z nich v rodine vyskytla, je veľká pravdepodobnosť, že môže prepuknúť aj u príbuzného. U takého človeka by preto bolo vhodné vyšetriť hladinu TSH, čo je regulačný hormón štítnej žľazy a ako prvý poukazuje na jej poruchu. Druhým parametrom, ktorý všeobecný lekár môže skontrolovať, je prítomnosť autoprotilátok. Ich zvýšená hladina je príznakom dnes veľmi rozšíreného autoimunitného zápalu štítnej žľazy, pri ktorom sa tiež môže vytvoriť uzlík v nej,“ ozrejmuje endokrinológ. Ale čo robiť, keď máte podozrenie na ochorenie, ale príznaky sú minimálne a choroba sa v rodine nevyskytla? „Vtedy sa človek môže odvolať aj na rastúci počet chorôb štítnej žľazy. Na prvom mieste sú autoimunitné zápaly, narastá aj počet uzlov a dokonca karcinómov štítnej žľazy. Dokonca v nízkych vekových skupinách, čo  kedysi nebolo v takom rozsahu. Aj preto odporúčam chodiť na pravidelné preventívne prehliadky. Iba tak sa dá ochorenie včas odhaliť,“ upozorňuje endokrinológ.  

Prečo?

Príčinou nárastu uzlov môže byť spôsob života, znečistenie prostredia, genetika, ale ich čoraz vyšší počet môže byť aj dôsledkom lepšej diagnostiky. Pred 50 – timi rokmi sa napríklad nerobili ultrazvuky štítnej žľazy a prítomnosť vytvoreného ložiska bolo možné posúdiť iba jej prehmataním, čo bolo náročnejšie. Najmä, ak bolo malé a nič nesvedčilo tomu, že by v nej rástol. Dnes ho môže odhaliť aj CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia, ale ultrazvuk je v tomto prípade výpovednejší,“ prezrádza doktor Štekláč. Nemôže byť za stúpajúcim počtom ochorení štítnej žľazy stojí výbuch atómovej elektrárne v Černobyle? „Táto záležitosť nie je do dnešného dňa stopercentne vyhodnotená. Je ale pravda, že tento orgán veľmi citlivo reaguje na radiáciu. Až tak, že môže zásadne zmeniť jej fungovanie. Preto aj ľudia, ktorým sa z dôvodu inej choroby ožarovala krčná oblasť, musia byť sledovaní pre zvýšené riziko ochorenia štítnej žľazy. Napriek tomu je ale ťažké pripísať tento stúpajúci trend iba černobyľskému výbuchu,“ hovorí doktor Štekláč, zároveň však dopĺňa, že na Slovensku je najväčší výskyt rakoviny štítnej žľazy v okresoch Šaľa a Dunajská Streda. „Pri Dunajskej Strede sa hovorilo i o tom, že práve tento okres bol najviac zasiahnutý mrakom z Černobyľu. V tejto oblasti sa však v minulosti používalo aj príliš veľa hnojív a je známe tiež to, že na Žitnom ostrove bol voľakedy nedostatok jódu. Dnes sa už soľ jodizuje, vďaka čomu vymizli endemické strumy, na druhej strane sa ale objavili iné ochorenia. Zrejme sa na tom podieľa viacero faktorov, preto je naozaj náročné presne vyhodnotiť, prečo je to tak,“ vysvetľuje endokrinológ. V súčasnosti sa ale v súvislosti s rastúcim výskytom rakoviny štítnej žľazy začína skúmať aj vplyv autoimunitného zápalu. „Napriek tomu, že toto ochorenie nebolí, nezvyšuje telesnú teplotu, zápalové zmeny môžu štítnu žľazu dráždiť. Preto sa začína uvažovať i o tom, či výskyt karcinómov nie je vyšší práve u ľudí s touto diagnózou,“ dopĺňa lekár.  

Biopsia prezradí najviac

Ak ultrazvukové vyšetrenie potvrdí prítomnosť uzlíka v štítnej žľaze, ďalší postup závisí aj od jeho veľkosti a iných ukazovateľov. „Uzly do centimetra sa hodnotia ako nepodozrivé, ale len v prípade, že nevykazujú znaky možnej zhubnosti. Pacienta s takým ložiskom len každý polrok kontrolujeme. Keď je uzlík viac ako centimetrový, nasleduje biopsia. Pri nej sa z podozrivého útvaru odoberú bunky na cytologický rozbor. Až ten prezradí, či sa v tele vyvíja nezhubný útvar alebo rakovinové ochorenie. Našli vám uzlík menší ako centimeter a vy sa obávate, že do kontroly o šesť mesiacov sa môže z neho vyvinúť karcinóm? „Z toho naozaj netreba mať strach. Pri malých útvaroch sa sleduje aj dynamika rastu uzlov v čase. Našťastie obvykle rastú pomaly, preto je šesť mesiacov optimálny čas na ich skontrolovanie. Keby sme ich vyšetrovali v častejších intervaloch, nevideli by sme rozdiel a nebolo by čo posudzovať. Pacienta však napriek tomu vždy poučíme, aby aj pri minimálnej zmene šiel radšej hneď k lekárovi,“ radí odborník. Sú však aj situácie, keď sa nečaká, kým uzlík dorastie na veľkosť potrebnú pre biopsiu. „Ak útvar vykazuje znaky zhubnosti, je potrebná čo najrýchlejšia operácia. Niekedy aj bez odberu vzorky z novotvaru,“ hovorí lekár.

Aj onkomarkery niečo povedia

Pri náleze uzlíka vás čaká aj odber krvi na zistenie hladín príslušných onkomarkerov. Kontroluje sa hodnota tyreoglobulínu, čo je prirodzená zlúčenina štítnej žľazy. „Jej hodnota ešte nemusí nič prezradiť. Stáva sa totiž, že nie je zvýšená ani vtedy, keď má človek rakovinu. No ak je jeho hladina vyššia aj tisícnásobne, vtedy už máme podozrenie, že nájdený uzol, môže byť zhubný. Okrem toho hodnotíme aj hladinu kalcitonínu, ktorý je už jednoznačnejší onkomarker. Jeho vyššie hladiny už môžu poukazovať na prítomnosť istého typu karcinómu štítnej žľazy. Mierne ho ale môžu zvýšiť aj niektoré ochorenia alebo lieky. Preto tento parameter kontrolujeme na začiatku ochorenia a potom neskôr. Oba onkomarkery ale nadobúdajú väčší význam až po liečbe karcinómu štítnej žľazy. Jej podstatou je nielen vybratie nádoru, ale celej štítnej žľazy. V tom prípade by mali byť napríklad hladiny tyreoglobulínu nulové. Ak sa zrazu zvýšia, znamená, že na postihnutom mieste mohli ostať zhubné bunky, ktoré vycestovali do tela,“ ozrejmuje lekár.

Niektoré sledujú, iné vyberú

Liečba uzlíka závisí hlavne od jeho veľkosti a typu. „Pri nezhubných tumoroch je okrem pravidelného sledovania možné aplikovať aj liečbu hormónmi štítnej žľazy. Vďaka nim nie je toľko namáhaná, nerastie a obvykle sa nezväčšuje ani prítomný uzol. Tieto lieky sa ale nedávajú každému pacientovi. Hormóny štítnej žľazy totiž obsahujú jód, ktorý by sa potom nahromadil práve v jej bunkách. To by ale mohlo skomplikovať ďalšiu liečbu. Najmä vtedy, keby ďalšie testy potvrdili prítomnosť zhubného ložiska. Do obsadených buniek štítnej žľazy by sa už preto nemusel dostať rádiojód v očakávanom množstve. Ide o látku, ktorá sa používa pri liečbe  karcinómov po vyoperovaní štítnej žľazy. Jeho úlohou je zničiť nielen bunky tohto orgánu, ale aj tie rakovinové. Aj z tohto dôvodu liečbu uzlov hormónmi štítnej žľazy nevyužívame automaticky. Radšej čakáme, ako sa bude uzlík ďalej vyvíjať,“ objasňuje doktor Štekláč. Nezhubný útvar sa obvykle iba sleduje, no v niektorých prípadoch je tiež potrebné vyoperovať ho. „Pre takýto postup sa rozhodujeme, ak nezhubný uzlík narastie a začne prekážať. V takom prípade však obvykle odstránime iba postihnutý lalok štítnej žľazy, pričom druhý ponecháme. No iba vtedy, ak rýchla histológia počas operácie potvrdí, že útvar je naozaj nezhubný. Ak sa ale potvrdí jeho zhubnosť, vyberáme celú žľazu. V ojedinelých prípadoch sa aj pri potvrdených karcinómoch vyoperuje iba zasiahnutý lalok, no iba vtedy keď sa nejedná o agresívny karcinóm. Mne sa ale z praxe viac osvedčilo, že je lepšie byť radikálny a vybrať celú štítnu žľazu,“ uzatvára doktor Štekláč.

 

Vedeli ste, že ... ?

Ak vám nájdu uzlík, nemaľujte čerta na stenu. „Nezhubné sa nezvyknú zvrhnúť na rakovinu. A čo sa týka zhubných útvarov, tých je len približne 1 % z nich. Keď aj vyšetrenia nepríjemné ochorenie potvrdia netreba sa ľakať. Rakovina štítnej žľazy je dnes dobre liečiteľná, ale je potrebné zachytiť ju včas,“ upozorňuje doktor MUDr. Juraj Štekláč.   

 

Uzlíky v štítnej žľaze môžu mať aj deti. „Stáva sa to a malého pacienta je potom  potrebné prísnejšie sledovať. Objaviť sa môžu napríklad u detí, ktorých príbuzní trpia niektorým z ochorení štítnej žľazy. Vytvorené ložisko môžu prezradiť aj príznaky zvýšenej alebo zníženej činnosti štítnej žľazy,“ hovorí endokrinológ.

Vytvorené ložisko sa môže aj stratiť, no len v prípade, ak jeho obraz na ultrazvuku vznikol ako dôsledok zápalového ochorenia. Po uzdravení zvyčajne zmizne.

 

SPÄŤ

Ďalšie články

Ak sa chcete objednať, zavolajte nám na toto telefónne číslo:
+421 903 460 222
alebo vyplňte nasledovný formulár a naši pracovníci sa vám ozvú.

Pre viac informácií volajte na toto telefónne číslo:
+421 903 799 058
alebo vyplňte nasledovný formulár a naši pracovníci sa vám ozvú.