13.07.2021

Príznaky poklesu hladiny testosterónu zhoršujú kvalitu života, no muži sa návšteve urológa vyhýbajú

Nielen ženy začínajú po 40. roku života pociťovať, že ich telo prechádza zmenami. Hormonálne zmeny sú s pribúdajúcim vekom bežným javom aj u mužov. Hodnoty testosterónu začnú postupne klesať a nastupujú sprievodné príznaky v rôznej sile. Problém je, keď sa príznaky objavia skôr a hladina testosterónu kolíše. Bohužiaľ, veľké množstvo mužov sa aj napriek tomu vyhýba návšteve urologickej ambulancie. 

Na testosterón vplýva nielen vek, ale aj zdravotný stav

“Testosterón ovplyvňuje celú radu telesných funkcií muža”, vysvetľuje urológ MUDr. Marek Zvanciger. “Je potrebný na správnu produkciu spermií, ovplyvňuje libido muža, zvyšuje svalovú hmotu a naopak znižuje hmotu tukovú, ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, riziko infarktu, zvyšuje syntézu bielkovín, najmä vo svaloch a kostiach, zvyšuje tvorbu červených krviniek v kostnej dreni, ovplyvňuje výkonnosť muža, jeho priebojnosť, pozornosť, kognitívne schopnosti a priestorovú orientáciu, správanie a psychiku.”

Hladiny testosterónu menia počas dňa, najviac ho telo vylučuje v ranných hodinách. U zdravého muža je pokles testosterónu prirodzeným fyziologickým procesom, ktorý začína s pribúdajúcim vekom. Telo signalizuje znížené množstvo rôznymi príznakmi. “Objavujú sa psychické zmeny ako pokles pozornosti, priebojnosti, schopnosti vnímať a pamätať si, pokles orientácie v priestore, podráždenosť. Muži si môžu všimnúť aj telesné zmeny ako naberanie váhy, pokles sily a výkonnosti, zmenšovanie svalovej hmoty, redukcia ochlpenia a problémy v sexuálnej oblasti, ktoré sa prejavujú znížením libida a poruchami erekcie,” opisuje najčastejšie príznaky urológ. 

testosterón

Hormonálnu rovnováhu muža môžu narušiť aj niektoré zdravotné stavy a diagnózy. Problémom môže byť nadváha, chronický stres, ktorý sprevádza nadbytok kortizolu a následné zníženie signálov hypofýzy k tvorbe pohlavných hormónov. “Takmer všetky vážnejšie chronické ochorenia (kardiovaskulárne, onkologické, atď.) sú sprevádzané poklesom testosterónu,” dopĺňa urológ. 

Problémom nie je len znížené množstvo testosterónu, ale aj výrazné zvýšenie nad optimálne hodnoty. Pri výraznom zvýšení testosteronu sa zvykne vyskytovať zvýšená agresivita. 

Liečba nedostatku testosterónu

Pre nastavenie efektívneho liečebného postupu je dôležité dôkladné poznanie počiatočného zdravotného stavu pacienta a jeho aktuálnych diagnóz. 

Podávanie umelého testosterónu v indikovaných prípadoch si vyžaduje: 

  • potvrdenie nízkej hodnoty testosterónu, 

  • vylúčenie akéhokoľvek rizika rakoviny prostaty,

  • pacient nesmie mať poruchy funkcie pečene alebo vysoké hodnoty červených krviniek v krvnom obraze,

  • pacient nesmie byť cyklom umelého oplodnenia partnerky

  • nesmie sa liečiť na zrážanlivosť krvi (Warfarín).

Na podávanie liečby urológovia využívajú rôzne preparáty: “Kožné náplaste s testosterónom a tablety s obsahom testosterónu Undestor sú aktuálne na trhu nedostupné. Treťou možnosťou je vnútrosvalová injekcia Nebido, ktorá sa podáva sa raz za tri mesiace do svalu a postupne uvoľňuje chýbajúci testosterón počas celých troch mesiacov,” vysvetľuje MUDr. Zvanciger. 

 nízka hladina testosterónu liečba

Dôležitá súčasť liečebného postupu pacientov s nadváhou je diéta so zameraním na redukciu váhy, zdravá životospráva, vyhýbanie sa látkam s estrogénnym účinkom, ktoré môžu u mužov vyvolať pokles testosterónu, primeraná fyzická aktivita, nie však extrémna záťaž, ktorá môže mať opačný účinok. Tieto opatrenia môžu slúžiť aj ako prevencia. Samozrejmosťou sú pravidelné kontroly krvného obrazu, pečeňových testov, PSA (test na rakovinu prostaty), urologické kontroly a monitorovanie zdravotného stavu. 

Testosterón a plodnosť muža

Problém, ktorý aktuálne sledujú urológovia vo svojich ambulanciách, sú časté návštevy mladých mužov vo veku 20 - 30 rokov, ktorí majú hladiny testosterónu na úrovni mužov o 10 - 20 rokov starších. Mnohé páry majú čoraz väčší problém s prirodzeným počatím a prehlbuje sa rozdiel v plodnosti mužov v porovnaní s minulosťou. Urológ potvrdzuje, že pokles počtu spermií u mužov je v dnešnej dobe obrovský: “Pred sto rokmi bolo jednom mililitri okolo 100 miliónov spermií. Neskôr sa toto číslo znížilo na 80 miliónov. V učebniciach embryológie spred 20 - 30 rokov sa už ako bežné množstvo uvádza 40 miliónov spermií na mililiter. Podľa najnovších noriem Svetovej zdravotníckej organizácie je dnes minimálny počet spermiíí udávaný už len 15 miliónov na mililiter.”

testosterón a plodnosť muža

Pri pátraní po príčine tohto výrazného poklesu v poslednom storočí sa prichádza do úvahy viacero faktorov. “Hlavným vinníkom je náš životný štýl. Je známe, že muži, ktorí žijú na vidieku, majú viac spermií ako muži žijúci vo veľkomestách. Zrejme tu ide o menej pohybu, viac sedavého zamestnania, iná strava, ovzdušie a hlavne stres. V jednej dánskej štúdii vedci potvrdili, že mladí a inak zdraví muži, ktorí o sebe referovali, že žijú v psychickom strese, mali o 34 % menej spermií ako tí, ktorí o sebe tvrdili, že žijú v miernom alebo žiadnom strese. Treba však doplniť, že muži, ktorí žili v strese, zároveň aj viac fajčili a mali nižšiu fyzickú aktivitu ako skupina mužov bez stresu. Medzi časté faktory zníženia počtu spermií sa udáva aj tesné spodné prádlo, nohavice a aj samotný testosterón a tým aj všetky faktory, ktoré ho ovplyvňujú. Zvrátenie stavu jasne vyplýva z individuálneho prístupu muža k odstráneniu príčin, ktoré k nemu vedú,” urológ. 

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že nízka hladina testosterónu jasnou odpoveďou na mužské problémy s plodnosťou, nie je to tak. ”Vplyv testosterónu na plodnosť nie je doposiaľ úplne objasnený,” hovorí urológ. Štúdia z roku 2016 s názvom Testosterone replacement in the infertile man potvrdila, že medzi testosterónom a plodnosťou existuje nepriamy vzťah. Pokiaľ má muž v tele testosterónu málo, má tiež málo spermií, no sú aj málo pohyblivé či neaktívne. Muži liečení testosterónom mali štatisticky významné zlepšenie parametrov ich spermatu v porovnaní s neliečenými pacientmi s významným zlepšením hustoty spermií a ich pohyblivosti.”

testosterón telo muža

Urologická prevencia je u mužov stigmatizovaná a žiada si väčšiu osvetu

Väčšina žien je zvyknutá každý rok absolvovať preventívnu prehliadku u svojho gynekológa, sledovať svoj zdravotný stav samovyšetrením prsníkov. U mužov je situácia presne opačná. Ani v dnešnej dobe ešte u mužov nie zvykom absolvovať pravidelné urologické prehliadky a zistenie možných problémov je pre nich prekvapujúce.

testosterón vyšetrenie

MUDr. Zvanciger z praxe potvrdzuje, že “množstvo uvedomelých mužov síce postupne stúpa, ale aj tak je to len zlomok z celkového počtu. Väčšina z chlapov navštívi urológa až vo chvíli, keď už majú problémy a mnohí z nich dokonca až vtedy, keď už majú problémy výrazné. Štandardná preventívna prehliadka, ktorá je odporúčaná až po 40., či dokonca po 50. roku je stále zriedkavá. V spoločnosti naozaj veľmi chýba celková osveta v oblasti mužského zdravia, ale aj základné znalosti o rakovine a nutnosti jej včasného záchytu. Na nelichotivej situácii sa podpisuje aj relatívny nedostatok urológov, limity poisťovní (nezazmluvnenie ambulancií, presne dané podmienky, kedy môže byť preventívna prehliadka vykonaná), nedostupnosť termínov u urológa, či dlhé čakacie časy na vyšetrenie pred ordináciou lekára. Neposlednú úlohu zohráva aj zaužívané démonizovanie „nepríjemného“ urologického vyšetrenia v očiach mužov kolujúce medzi ľuďmi. Všetky tieto faktory potom mužov odrádzajú. V dnešnej rýchlej dobe si na niečo také jednoducho nenájdu čas. Ostávam však v optimistickej nádeji, že sa časom všetko zmení,” uzatvára MUDr. Marek Zvanciger. 

Ak ste spozorovali príznaky, ktoré signalizujú zmeny hladiny testosterónu, objednajte sa na vyšetrenie v urologickej ambulancii. Vyšetrenie krvi v kombinácii so zobrazovacou diagnostikou pomôže odhaliť príčinu problémov a nastaviť liečebný postup. 

SPÄŤ

Ďalšie články

Ak sa chcete objednať, zavolajte nám na toto telefónne číslo:
+421 903 460 222
alebo vyplňte nasledovný formulár a naši pracovníci sa vám ozvú.

Pre viac informácií volajte na toto telefónne číslo:
+421 903 799 058
alebo vyplňte nasledovný formulár a naši pracovníci sa vám ozvú.