07.12.2020

Vyšetrenie u urológa: Prečo je dôležité prekonať strach?

Zvyknite si na prevenciu

V mladšom veku napríklad problémy s erekciou, po päťdesiatke zväčšená prostata. Nepríjemné záležitosti, ktoré muži vytesňujú z vedomia a radšej to látajú všelijakými podpornými prostriedkami alebo sa dlhé chvíle trápia nad záchodovou misou. Verili by ste, že za tým môže byť pocit hanby aj strach nechať sa vyšetriť urológom?

Ženy sú v tomto zväčša zodpovednejšie, zvyknuté na pravidelné gynekologické prehliadky, takže pri pichaní v močovom mechúre, alebo úniku moču, nečakajú a objednajú sa na urologické vyšetrenie. Na pravidelné preventívne urologické prehliadky by sa mali naučiť zase muži, neraz im môžu doslova zachrániť život.

Ak nejde o život, dá sa to prežiť

MUDr. Marek Zvanciger z Via Clinic zdôrazňuje, že vyšetrenia v urologickej ambulancii sa nie je prečo báť. „Každé vyšetrenie začínam rozhovorom s klientom, v ktorom zisťujem rodinnú anamnézu a akútne ťažkosti a vysvetlím ďalší postup. Nasleduje sonografické vyšetrenie, pri ktorom zvonku vyšetrujem oblasť močového mechúra, obličiek, u mužov aj sono semenníkov a prostaty. Klientovi ukazujem na obrazovke čo vidím a v akom stave je konkrétny orgán. Vyšetrenie prostaty cez konečník je dobrovoľné, ale viac ako deväťdesiat percent klientov s ním súhlasí. Je to krátko trvajúca rutinná záležitosť, ktorá môže byť nepríjemná, ale dá sa prežiť,“ uisťuje doktor.

vyšetrenie u urológa

Oveľa strašnejšie znie neúprosná štatistika, ktorá hovorí, že pri zanedbaní prevencie na rakovinu prostaty ročne na Slovensku zomrie viac než 500 mužov. Toto nádorové ochorenie je u nich druhou najčastejšou príčinou úmrtia. 30 až 50-minútová preventívna urologická prehliadka bez čakania je oproti tomu maličkosť, ktorú sa oplatí podstúpiť. A slová doktora to potvrdzujú – väčšina klientov sa naučí chodiť pravidelne.

Kedy hľadajú urológa muži?

„Nedostatočný pitný režim, stresoslabená imunita voči infekciám a nádorom, ale aj sedavý spôsob života spôsobujú, že v dnešnej rýchlej dobe sa urologické ochorenia už netýkajú iba starších, ale aj ľudí v mladšom veku,“ upozorňuje MUDr. Zvanciger.   

Poruchy erekcie sme už spomínali. Tie môžu byť varovným signálom, že niečo nie je v poriadku. Krv v moči alebo v ejakuláte a bolesť pri močení rovnako naznačujú problém, s ktorým treba vyhľadať urológa. Menej častá záležitosť je fimóza, alebo skrátená uzdička penisu, ktorá sa síce väčšinou rieši v detstve, no sú klienti, ktorí pomoc vyhľadajú v až dospelosti.

Ďalším problémom, ktorý sa rieši na urológii, je zápal predkožky, prostaty či mechúra, alebo zápaly obličiek. „V tretej dekáde života je pre muža veľmi vysoké riziko rakoviny semenníkov a len lekár môže túto diagnózu odlíšiť od málo významných cýst v nadsemenníku alebo hydrokély,“ hovorí urológ. 

Muži po päťdesiatke by raz za dva roky mali absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Po tomto roku života ich zvykne potrápiť zväčšená prostata, ktorá sa dá účinne liečiť. Až 80 % ochorení prostaty tvorí nezhubné zväčšenie tejto drobnej žľazy, zvanej aj predstojnica. No podľa zistení Slovenskej urologickej spoločnosti sa zvyšuje aj výskyt rakoviny prostaty. Muži sú náchylnejší aj na ďalšie ochorenie a tým sú obličkové a močové kamene. 

časté močenie

Príznaky zväčšenej prostaty

 • časté močenie, aj v noci

 • slabý a prerušovaný prúd moču

 • pocit nedostatočne vyprázdneného močového mechúra

 • ťažkosti so začiatkom močenia

 • nutkania na močenie

 • dlhodobé neriešenie uvedených problémov môže skončiť až zástavou močenia

 • ďalším dôsledkom môže byť zápal močového mechúra a obličiek 

Prevencia

Prevencia zväčšenej prostaty v doslovnom význame neexistuje. Práve preto je preventívna prehliadka u urológa veľmi dôležitá! K tomu samozrejme lekári odporúčajú zdravý životný štýl a zdravý sexuálny život, dostatok pohybu, zdravú stravu či pitný režim. 

prevencia mužských urologických problémov

Ženy trápia močové cesty

V lete sú to kúpaliská či jazerá a v zime – jednoducho zima. Faktory, ktoré dokážu potrápiť močový mechúr u žien. Ak už nezaberajú prírodné, napríklad brusnicové preparáty, je načase vyhľadať pomoc urológa. Ako hovorí MUDr. Zvanciger, opakované zápaly močového mechúra môžu viesť až k psychickým problémom, kedy sa žena obáva nachladnutia pri inak bežných činnostiach, alebo sa začne vyhýbať sexuálnemu styku, pridružujú sa bolesti a nadužívanie liekov na ich tlmenie, či antibiotiká pri opakovaných zápaloch.

Uroinfekcia postihuje až 20 % žien v produktívnom veku, najohrozenejšie sú vekové skupiny 20 - 50 ročných, sexuálne aktívnych žien. Po 50. roku života sú ženy na zápal ešte náchylnejšie. Seniorky po 70-ke majú takzvaný chronický zápal močových ciest v 30 až 40 % prípadoch. Najčastejšou príčinou zápalu je baktéria Escherichia coli. Zápal sa väčšinou lieči antibiotikami, no ak sa stále opakuje, medicína siaha aj po ďalších možnostiach liečby. 

Najčastejšími ochoreniami, s ktorými ženy navštevujú urológa, sú problémy s močovými kameňmi alebo únik moču. 

zápal močového mechúra

Preventívne urologické prehliadky žien nie sú tak bežné ako mužské. Ženy časť problémov vyriešia s gynekológom, alebo všeobecným lekárom, ktorý ich vo vážnom prípade pošle za urológom. Ten v ambulancii rieši najmä problémy súvisiace s vekom. Po päťdesiatke dochádza k poklesu hladiny estrogénu a následne poklesne maternica, ktorá stráca pružnosť a tlačí na močový mechúr. Takto dochádza k inkontinencii.

V takomto prípade má aj tu preventívna urologická prehliadka bez čakania zmysel. Lekár sa pýta na pacientkinu anamnézu, urobí ultrazvuk obličiek a močového mechúra a samozrejmosťou je laboratórne vyšetrenie moču. Zisťuje, či nejde o urgentný prípad, akým je nádorové ochorenie napríklad obličiek, alebo zápal či kamene v močovom mechúre. 

preventívna urologická prehliadka ženy

Príznaky zápalu močového mechúra

 • bolestivé močenie

 • rezavá bolesť v podbrušku 

 • časté nutkanie na močenie 

 • zakalený či krvavý moč

 • neobvykle zapáchajúci moč 

 Prevencia

 • intímna hygiena

 • ochrana pred chladom

 • bavlnená bielizeň

 • dostatočný pitný režim

 • opatrenia pred a po sexuálnom styku 

 • vhodná intímna kozmetika a mydlá

 • obmedzenie konzumácie pikantných, kyslých, korenených jedál, sladkostí, alkoholu

 • spevňovanie panvového dna

Rezervujte si termín preventívnej urologickej prehliadky bez čakania. 

SPÄŤ

Ďalšie články

Ak sa chcete objednať, zavolajte nám na toto telefónne číslo:
+421 903 460 222
alebo vyplňte nasledovný formulár a naši pracovníci sa vám ozvú.

Pre viac informácií volajte na toto telefónne číslo:
+421 903 799 058
alebo vyplňte nasledovný formulár a naši pracovníci sa vám ozvú.